Úvod do pravidel

Z OdriaWiki
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Tato pravidla jsou primárně určena pro RPG hraní na Odrii. Klidně by ale mohla fungovat i na jiném světě, takže pokud se vám líbí - klidně je použijte celá či vybrané části.
Tvořím a upravuji tato pravidla již dlouho a zatím převážně sám.
Systém pravidel počítá s četným výskytem magie a dalšími nadpřirozenými jevy jako jsou astrální země, psionika, živly atd.
Postavy získávají úrovně v jednom či více povoláních, čímž se stávají čím dál tím lepšími. Při každém zvýšení úrovně se přitom naučí nějaké nové dovednosti povolání, anebo si vylepší ty, co už umí.
Hráčské postavy představují dobrodruhy, kteří se rozhodli vzít osud do svých rukou, a jednat. Jejich motivace přitom může být různá a stejně tak jejich morální kompas. Každopádně ať již je postavou klaďas, záporák anebo něco mezi tím - je to hrdina. Hrdina svého příběhu. Hra předpokládá, že hrdina je schopnější než průměrný člověk (či představitel jiné rasy). Nejenom, že toho umí více, ale i více vydrží. Rána která by běžného člověka zabila, hrdinu třebas jen vážně zraní - a pokud jde o hrdinu na vysoké úrovni, pak se bude jednat třebas i jen o škrábnutí. Neexistuje konečný limit, čeho by postava mohla dosáhnout, anebo čím by se mohla stát. To vše se děje ve světě, kde ne každý je hrdinou, ale není neobvyklé tu a tam na nějakého narazit. Postavy mohou být poměrně mocné, ale nikdy ne mocnější než logika.
Pravidla určují limity toho, co postava svede, ne však jako striktní bariéra, která by měla bránit provést cokoli, co není napsáno, ale spíše meze kolem kterých se pohybuje. Kreativní uvažování by pravidly nemělo být skrouhnuto, ale naopak odměněno - pokud tedy dává smysl.
Prvním krokem který musí každý hráč absolvovat je Tvorba postavy. Hráč, který je s pravidly obeznámen si zvládne vytvořit postavu sám. Nováček obvykle vyžaduje pomoc Pána jeskyně. Také je možné nechat tvorbu plně na PJ, podle zadání, pokud se samotnými pravidly nechcete zatěžovat. Pravidla by neměla být překážkou hraní!