Otázka výběru (Helldriver prequel)

Z OdriaWiki
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Rázným krokem se zachmuřenou tváří prokličkoval labyrintem chodeb na velitelství vzdušné flotily až ke kanceláři viceadmirála Tholloweina. Ohlásil se stisknutím tlačítka. Na panelu se objevila tvář administrativního asistenta: "Vidím, že máte dohodnutou schůzku, viceadmirál vás již očekává."
Cvaknutí zámku a dveře se odsunuly do stran.
Prošel bez zdržení až do viceadmirálovi pracovny.
Nezbytný vojenský pozdrav pravou pěstí k rameni.
Viceadmirál opětoval pozdrav: "Kapitáne Hazzagare, prosím posaďte se. Už jste viděl vaši novou loď?"
Smekl rudou kapitánskou čapku a připnul ji k levému rameni, zatímco usedal: "Zrovna včera jsem se na ní byl kouknout, je úchvatná."
"To nejlepší, co máme, ať nežeru, to nejlepší na světě. Tak v čem je tedy problém?"
"Loď je jen tak dobrá, jako její posádka. Sám jste mi to kdysi vštěpoval."
"A stále si za tím stojím!"
"Pak tedy nechápu, proč mi nebylo umožněno vybrat si vhodného prvního důstojníka."
"Kapitáne, chápu, je to tradice, ale v řádech žádné takové právo není. Stále si ale můžete vybrat ostatní vyšší důstojníky."
"Pane, se vší úctou, komandér Luytjarne není někdo, koho bych chtěl na své lodi - natož jako svého zástupce. Zažil jsem jej na cvičeních i při několika příležitostech mimo službu. Ten chlap je fanatik, bezohledný kariérista a nafoukaný blb!"
Tholloweine se ušklíbl a dolil si skleničku whisky: "To je mi líto, ale v tomhle mám svázané ruce."
"Pane, za těchto okolností se obávám, že musím odmítnout velení na lodi Helldriver."
"Kapitáne! Vzpamatujte se! Nabídka velení není jenom nabídka. Flotila není nějaký trh! Můžete skončit na dlouhá léta na nějakém obstarožním křižníku, nebo hůř, někde na základně přehazovat formuláře."
"Admirále, kapitán přebírá zodpovědnost za celou loď. Nemohu nést takovouto zodpovědnost se zástupcem, o kterém jsem přesvědčen, že dříve, či později, způsobí problém. Jestli mě to má stát karierní postup, tak budiž, já se za frčkama neženu!"
"Chlape! tady nejde jen o vás! Když to bude nutné, dám vám to velení rozkazem! Nejlepší loď flotily potřebuje schopné velení, raději tam budu mít schopného kapitána s blbcem za prdelí, než nějakého průměrného!"
Ramones Hazzagar vstal: "Za daných podmínek mi nezbývá než rezignovat na svoji hodnost kapitána a odejít z flotily."
Admirál mrštil skleničkou o stěnu: "Zatracená práce! Zešílel jste! Mě nemůžete tlačit do kouta!"
Kapitán chytil svůj nárameník.
Viceadmirál Vance-Galdr Tholloweine jej gestem zadržel: "Nechte toho! Sedněte si!"
Po krátké odmlce pokračoval: "Flotila na prvním místě. Je tu jedna možnost. Jestli se vám nebude líbit, jinou už nedostanete. Komandér Derzi Nishnarro. Tři kapitáni už mi jí odmítli."
"Nishnarro? Neznám jí, ale četl jsem zprávu o tom incidentu u Szygnarských atolů. Zbavila velení kapitána, když chtěl zaútočit na nějakou lowtechovou loď, protože se domníval, že na ně vypálila. Ukázalo se, že šlo jen o poruchu senzorů, takže měla pravdu. Ušetřila tím flotilu ostudy a Xurh mezinárodního incidentu. Kdyby se bývala spletla, tak skončila před tribunálem, ale loď ani posádka nebyli v ohrožení. To je důstojník, jakého budu mít rád na své lodi!"
"Tak máte nového prvního důstojníka. Složku vám dám poslat. Někteří lidé budou velmi nespokojeni, dnes jste si udělal pár nepřátel. A nejen sobě..."
Když kapitán Hazzagar opustil kancelář, zobrazil si viceadmirál složku: "Komandér Nordach Luytjarne - kam jen s tebou???"